CBSE Class 9

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.6

Question 1.
The circumference of the base of a cylinderical vessel is 132 cm and its height is 25 cm. How many liters of water can it hold? (1000 cm3 = 1L)
Solution:
We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q1
Circumference of base of cylinder = 132 cm
2πr = 132
⇒ r = \(\frac{132 \times 7}{22 \times 2}\) = 21 cm
and height of cylinderical vessel = 25 cm
Volume of cylindrical vessel = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 21 × 21 × 25
= 34650 cm3
Now, we know that 1000 cm3 = 1L
34650 cm3 = 34.65 L
Therefore, the cylindrical vessel can hold 34.65 liters of water.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6

Question 2.
The inner diameter of a cylindrical wooden pipe is 24 cm and its outer diameter is 28 cm. The length of the pipe is 35 cm. Find the mass of the pipe, if 1 cm3 is wood has a mass of 0.6 g.
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q2
Volume of required wood = volume of outer cylinder – volume of inner cylinder.
= π(14)2 × 35 – π(12)2 × 35
= \(\frac {22}{7}\) × 35((14)2 – (12)2)
= \(\frac {22}{7}\) × 35 × (196 – 144)
= \(\frac {22}{7}\) × 35 × 52
= 5720 cm3
Now, we have given that, mass of 1 cm3 of wood = 0.6
Therefore, mass of 5720 cm3 of wood = 0.6 × 5720 g.
= 3432g
= 3.432 kg.

Question 3.
A soft drink is available in two packs — (i) a tin can with a rectangular base of length 5 cm and wide 4 cm having a height of 15 cm and (ii) a plastic cylinder with a circular base of diameter 7 cm and height 10 cm. Which container has greater capacity and by how much.
Solution:
In the first case,
The tin can with a rectangular base of length 5 cm and wide 4 cm having a height of 15 cm.
∴ The volume of this can = l × b × h
= 15 × 4 × 5
= 300 cm3 …….(i)
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q3
In the second case,
The circular plastic cylinder has a base diameter is 7 cm and the height of the cylinder is 10 cm.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q3.1
∴ Volume of plastic cylinder = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 10
= 385 cm3 ……(ii)
From (i) and (ii), it is clear that
The volume of the circular cylinder has a greater capacity of 85 cm3.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6

Question 4.
If the lateral surface of a cylinder is 94.2 cm3 and its height is 5 cm, then find
(i) radius of its base
(ii) volume of the cylinder.
Solution:
(i) We have given that lateral surface of cylinder = 94.2 cm3 and height is 5 cm.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q4
Now, we know that, lateral surface area of cylinder = 2πrh
94.2 = 2 × 3.14 × r × 5
r = \(\frac{94.2}{2 \times 3.14 \times 5}\) = 3 cm
(ii) We know that
Volume of cylinder = 2πrh
= 3.14 × 3 × 3 × 5
= 141.3 cm3.

Question 5.
It costs Rs. 2200 to paint the inner curved surface of a cylindrical vessel 10 m deep. If the cost of painting is at the rate of Rs. 20 per m2, Find.
(i) Inner curved surface area of the vessel.
(ii) radius of the base.
(iii) capacity of the vessel.
Solution:
(i) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q5
Rate of painting = Rs. 20 per m2
and total cost of curved surface area of cylindrical vessel = Rs. 2200
It means that inner curved surface area of cylindrical vessel = \(\frac{2200}{20}\) = 110 m2

(ii) we know that curved surface ara of cylinder = 2πrh
⇒ 110 = 2 × \(\frac {22}{7}\) × r × 10
⇒ r = \(\frac{110 \times 7}{2 \times 22 \times 10}\) = 1.75 m

(iii) We know that volume of cylinder = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 1.75 × 1.75 × 10
= 96.25 m3
Therefore, Capacity of the vessel = 96.25 m3 = 96.25 kl
(1 m3 = 1000 l =1 kl)

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6

Question 6.
The capacity of a closed cylindrical vessel of height 1 m is 15.4 liters. How many square meters of the metal sheet would be needed to make it?
Solution:
We have given that
Capacity of closed cylindrical vessel = 15.41 = \(\frac{15.4}{1000}\) m3
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q6
and height of the cylindrical vessel = 1 m.
We know that,
volume of cylinder = πr2h
⇒ \(\frac{15.4}{1000}\) = \(\frac {22}{7}\) × r2 × 1
⇒ r2 = 0.0049
⇒ r = 0.07m
Now, Total surface area of cylindrical vessel = 2πr(h + r)
= 2 × \(\frac {22}{7}\) × 0.07 (1 + 0.07)
= 0.4708 m2
Therefore, a metal sheet would be needed to make the required cylinder is 0.4708 m2.

Question 7.
A lead pencil consists of a cylinder of wood will a solid cylinder of graphite filled in the interior. The diameter of the pencil is 7 mm and the diameter of the graphite is 1 mm. If the length of the pencil is 14 cm, find the volume of the wood and that of the graphite.
Solution:
We have given that
Diameter of pencil = 7 mm
Radius of pencil = 3.5 mm
and height of pencil = 14 cm = 140 mm
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q7
Volume of pencil = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 140
= 5390 mm3
Agian, we have
Diamter of lead = 1 mm
Radius of lead = 0.5 mm
and height of lead = 14 cm = 140 mm
Volume of lead = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 0.5 × 0.5 × 140
= 110 mm3
Volume of graphite = 110 mm3 = 0.11 cm3
and volume of wood = 5390 – 110
= 5280 mm3
= 5.28 cm3

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6

Question 8.
A patient in a hospital is given soup daily in a cylindrical bowl of diameter 7 cm. If the bowl is filled with soup to a height of 4 cm, how much soup the hospital has to prepare daily to serve 250 patients?
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Q8
We have given that
Diameter of pencil = 7 mm
Radius of cylindrical bowl = 3.5 cm
and height of soup to serve = 4 cm.
Volume of soup to serve one patient = πr2h
= \(\frac {22}{7}\) × 3.5 × 3.5 × 4
= 154 cm3
Therefore, volume of soup to serve 250 patients are = 250 × 154
= 38500 cm3.
= 38.5 litre.
Hence, Hospital has to prepare daily 38.5 litres of soup to serve 250 patients.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.6 Read More »

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.5

Question 1.
A matchbox measure 4 cm × 2.5 cm × 1.5 cm. What will be the volume of packets containing 12 such boxes?
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q1
We have given the dimension of match box = 4 cm × 2.5 cm × 1.5 cm
Volume of matchbox = l × b × h
= 4 × 2.5 × 1.5
= 15 cm3
Volume of 12 such matchbox = 12 × 15 = 180 cm3

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5

Question 2.
A cuboidal water tank 6 m long, 5 m, wide, and 4.5 m deep. How many liters of water can it hold? (1 m3 = 10001)
Solution:
We have given that
length of cuboidal tank = 6m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q2
Breadth of cubodical tank = 5 m
and height of cubodical tank = 4.5 m
Volume of cubodical tank = l × b × h
= 6 × 5 × 4.5
= 135 m3
Again, we have given that
1 m2 = 10001
135m3 = 135 × 10001 = 1350001
Therefore, the cuboidal tank holds 135000 liters of water.

Question 3.
A cuboidal vessel is 10 m long and 8 m wide. How high must it be made to hold 380 cubic meters of a liquid?
Solution:
We have given that
length of cuboidal vessel = 10 m
Breadth of cuboidal vessel = 8 m
and volume of cuboidal vessel = 380 m3
We know that,
Volume of cuboidal Vessel = l × b × h
⇒ 380 = 10 × 8 × h
⇒ h = 4.75 m
Therefore, the height of required cuboidal vessels = 4.75m.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5

Question 4.
Find the cost of digging a cuboidal pit 8m long 6 m broad and 3 m deep at the rate of Rs. 30 per m3.
Solution:
We have given that length of cuboidal pit = 8m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q4
Breadth of cubodical pit = 6 m
and height of cubodical pit = 4 m
Volume of cubodical pit = l × b × h
= 8 × 6 × 3
= 144 m3
Rate od digging = Rs. 30 per m3
Total cost of digging tire cubodical pit = 30 × 144 = Rs. 4,320

Question 5.
The capacity of a cuboidal tank is 50,000 liters of water. Find the breadth of the tank, if its length and depth are respectively 2.5 m and 10 m.
Solution:
We know that
1000 liters = 1 m3
50,000 liters = 50 m3
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q5
Now, we have given that length of cuboidal tank = 2.5m
and height of cuboidal tank = 10m
and volume of cuboidal tank = 50 m3
We know that
The volume of cuboidal tank = l × b × h
⇒ 50 = 2.5 × b × 10
⇒ b = 2 m
The breadth of the required tank = 2m.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5

Question 6.
A village, having a population of 4000, requires 1500 liters of water per head per day. It has a tank measuring 20m × 15m × 6m. For how many days will the water of this tank last.
Solution:
Volume of water tank = l × b × h
= 20 × 15 × 6
= 1800 m3
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q6
We know that
1 m3 = 1000 litres
1800 m3 = 1800 × 1000 = 18,00,000 litres
Therefore, capacity of water tank = 18,00,000 litres.
Now, One person requires 150 litres per day
4000 person requires = 4000 × 150 = 6,00,000 litres per day
No. of days will the water of tank last = \(\frac{18,00,000}{6,00,000}\) = 3 days.

Question 7.
A godown measures 40 m × 25 m × 10 m. Find the maximum number of wooden crates each measuring 1.5 m × 1.25 m × 0.5 m that can be stored in the godown.
Solution:
Volume of godown = 40 × 25 × 10 = 10,000 m3
Therefore, total number of crates can be stored in the godown = \(\frac{10,000}{0.9375}\) = 10666.66 or 10,666.

Question 8.
A solid cube of side 12 cm is cut into eight cubes of equal volume. What will be the side of the new cube? Also, find the ratio between their surface areas.
Solution:
Volume of larger cube = (side)3
= (12)3
= 1728 cm3
Now, volume of each smaller cube = \(\frac {1}{8}\) × 1728
(side)3 = 216
side = \(\sqrt[3]{216}\) = 6 cm
The side of’new cube = 6 cm
Again, Surface area of larger cube = 6 × (side)2
= 6 × (12)2
= 864 cm2
and surface area of smaller cube = 6 × (side)2
= 6 × (6)2
= 216 cm2
Ratio between them is = 984 : 216 = 4 : 1

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5

Question 9.
A river 3 m deep and 40 m wide is flowing at the rate of 2 km per hour. How much water will fall into the sea in a min?
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Q9
We have given that
Rate of flowing = 2 km/h 100 m
= \(\frac{2 \times 1000}{60}\) m/min
= \(\frac{100}{3}\) m/min.
∴ Volume of water will fall into the sea in one min is = 40 × 3 × \(\frac{100}{3}\) = 4,000 m3.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.5 Read More »

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.4

Question 1.
Find the surface area of a sphere of radius.
(i) 10.5 cm
(ii) 5.6 cm
(iii) 14 cm
Solution:
(i) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q1
Radius of sphere = 10.5 cm
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 5.6 × 5.6
= 394.24 cm2

(ii) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q1.1
Radius of sphere = 5.6 cm
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 5.6 × 5.6
= 394.24 cm2

(iii) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q1.2
Radius of sphere = 14 cm
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 14 × 14
= 2464 cm2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

Question 2.
Find the surface area of a sphere of diameter.
(i) 14 cm
(ii) 21 cm
(iii) 3.5 cm
Solution:
(i) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q2
Diameter of sphere = 14 cm
Radius of sphere = 7 cm
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 7 × 7
= 616 cm2

(ii) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q2.1
Diameter of sphere = 21 cm
Radius of sphere = 10.5 cm
Therefore,
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 10.5 × 10.5
= 1386 cm2

(iii) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q2.2
Diameter of sphere = 3.5 m
Radius os sphere = 1.75 m
Therefore,
Surface area of sphere = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 1.75 × 1.75
= 38.5 m2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

Question 3.
Find the total surface area of a hemisphere of radius 10 cm.
Solution:
We have given that
Radius of hemisphere = 10 cm
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q3
Therefore, Total surface area of hemisphere = 3πr2
= 3 × 3.14 × 10 × 10 (∴ π = 3.14)
= 942 cm2

Question 4.
The radius of the spherical balloon increases from 7 cm to 14 cm as air is being pumped into it. Find the ratio of surface areas of the balloon in the two cases.
Solution:
In first case,
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q4
Radius of spherical balloon = 7 cm
Surface area of spherical balloon = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 7 × 7
= 616 cm2
In second case,
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q4.1
radius of spherical balloon = 14 cm
surface area of spherical balloon = 4πr2
= 4 × \(\frac {22}{7}\) × 14 × 14
= 2464 cm2
Therefore the ratio of the surface area of balloons in two cases is 616 : 2464 = 1 : 4

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

Question 5.
A hemispherical bowl made of brass has an inner diameter of 10.2. Find the cost of tin plating it on the inside at the rate of Rs. 16 per 100 cm2.
Solution:
We have given that
Diameter of hemispherical bowl = 10.5 cm
The radius of hemispherical bowl = 5.25 cm
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q5
Curved surface area of hemispherical bowl = 2πr2
= 2 × \(\frac {22}{7}\) × 5.25 × 5.25
= 173.25 cm2
Rate of tin plating = Rs. 16 per 100 cm2
Total cost of tin plating the hemispherical bowl is = 173.25 × \(\frac{16}{100}\) = Rs. 27.72

Question 6.
Find the radius of a sphere whose surface area is 154 cm2.
Solution:
We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q6
Surface area of sphere = 154 cm2
But, Surface area of sphere = 2πr2
⇒ 154 = 4 × \(\frac {22}{7}\) × r2
⇒ r2 = \(\frac{154 \times 7}{22 \times 4}\) = 12.25
⇒ r = √12.25 = 3.5 cm
Therefore, the radius of the sphere whose surface area is 154 cm2 is 3.5 cm.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

Question 7.
The diameter of the moon is approximately one-fourth of the diameter of the earth. Find the ratio of their surface areas.
Solution:
Let the diameter of earth = r cm
Diameter of moon = \(\frac{r}{4}\) cm
Again, radius earth = \(\frac{1}{2}\) cm
and radius of moon = \(\frac{r}{8}\) cm
Surface area of earth = 4πr2
= 4 × π × \(\left(\frac{r}{2}\right)^{2}\)
= πr2
and surface area of moon = 4π \(\left(\frac{r}{8}\right)^{2}\) = \(\frac{\pi r^{2}}{16}\)
Ratio of their surface areas = \(\frac{\pi r^{2}}{\frac{16}{\pi r^{2}}}\) = \(\frac{1}{16}\) = 1 : 16
Ratio of moon and earth surface area = 1 : 16

Question 8.
A hemispherical bowl is made of steel, 0.25 cm thick. The inner, radius of the bowl is 5 cm. Find the outer curves surface area of the bowl.
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q8
We have given tha
Inner radius of hemispherical bowl = 5 cm
and thickness of steel = 0.25 cm.
Outer curved surface area of hemispherical bowl = 5.25 cm
Therefore, Outer curved surface area of hemisperical bowl = 2πr2
= 2 × \(\frac {22}{7}\) × 5.25 × 5.25
= 173.25 cm2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4

Question 9.
A right circular cylinder just encloses a sphere of radius r (see fig. 13.22) Find.
(i) surface area of the sphere.
(ii) Curved surface area of the cylinder
(iii) ratio of areas obtained in (i) and (ii)
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q9
Solution:
(i) We have given that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Q9.1
Radius of sphere = r
Surface area of sphere = 4πr2
(ii) Surface area of cylinder = 4πrh
= 2 × π × r × 2r (∵ h = 2r)
= 4πr2
(iii) Ratio of the areas obtaining in (i) and (ii) is
\(\frac{4 \pi r^{2}}{4 \pi r^{2}}\) = 1 : 1

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.4 Read More »

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.3

Question 1.
The diameter of the base of a cone is 10.5 cm and its slant height is 10 cm. Find the curved surface area.
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q1
We have given that,
Diameter of the base of a cone = 10.5 cm
The radius of the base of a cone = 5.25 cm
and slant height of the cone (l) = 10 cm
∴ The curved surface area of cone = πrl
= \(\frac {22}{7}\) × 5.25 × 10
= 165 cm2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3

Question 2.
Find the total surface area of a cone, if its slant height is 21 m and diameter of its base is 24 m.
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q2
We have given,
Slant height of the cone = 21 m
and diameter of its base = 24 m
∴ radius of its base = 12 m
∴ Total surface area of a cone = πr(l + r)
= \(\frac {22}{7}\) × 12 (21 + 12)
= \(\frac {22}{7}\) × 12 × 33
= 1244.57 m2 (approx)

Question 3.
The curved surface area of a cone is 308 cm2 and its slant height is 14 cm. Find
(i) radius of the base
(ii) Total surface area of the cone.
Solution:
(i) We have given that
The curved surface area of cone = 308 cm2
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q3
and slant height of the cone = 14 cm.
We know that,
Curved surface area of cone = πrl
308 = \(\frac {22}{7}\) × r × 14
r = 7 cm
Therefore, radious of base (r) = 7 cm

(ii) Total surface area of cone = πr(l + r)
= \(\frac {22}{7}\) × 7(14 + 7)
= 462 cm2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3

Question 4.
A conical tent is 10 m high and the radius of its base is 24 m. Find.
(i) Slant height of the tent
(ii) Cost of the canvas required to make the tent, if the cost of 1 m2 canvas is Rs. 70.
Solution:
(i) We have given that
height of the cone = 10 m
and radious of the cone = 24 m
By Pythagoras theorem we know that
h2 = p2 + b2
⇒ AC2 = AB2 + BC2
⇒ AC2 = (10)2 + (24)2
⇒ AC2 = 100 + 576
⇒ AC2 = 676
⇒ AC = √676 = 26 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q4
Therefore slant height of the cone = 26 m.
(ii) Canvas required to make the tent = curved surface area of cone
or, Curved surface area of cone = πrl
= \(\frac {22}{7}\) × 24 × 26
= \(\frac{13728}{7}\) m2
Cost of canvas = Rs. 70 per m2
∴ Total cost of canvas required to make the tent = \(\frac{13728}{7} \times 70\) = Rs. 1,37,280.

Question 5.
What length of tarpaulin 3 m wide will be required to make a conical tent of height 8 m and base radius 6m? Assume that the extra length of material that will be required for stitching margins and wastage in cutting is approximately 20 cm. (Use π = 3.14)
Solution:
We have given that
The radius of base of cone = 6 m
Height of conical tent = 8 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q5
By Pythagoras theorem,
AC2 = AB2 + BC2
⇒ AC2 = (9)2 + (6)2
⇒ AC2 = 64 + 36
⇒ AC2 = 100
⇒ AC = 10 cm
∴ Curved surface area of cone = πrl
= \(\frac {22}{7}\) × 6 × 10
= \(\frac{1320}{7}\) m2
According to question
Curved surface area of conical tent = Area of rectangular tarpaulin.
\(\frac{1320}{7}\) = x × 3
x = \(\frac{1320}{7 \times 3}\) = 62.87 m (approx)
Again, stitching margins and wastage in cutting is 20 cm approximately.
Total length of tarpaulin = 62.87 + 0.20 = 63m (approx).

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3

Question 6.
The slant height and base diameter of a Conical tomb is 25 m and 14 m respectively. Find the white-washing its curved surface at the rate of Rs. 210 per 100 m2.
Solution:
We have given that
The slant height of cone = 25 m
Diameter of its base = 14 m
The radius of its base = 7 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q6
∴ Curved surface area of cone = πrl
= \(\frac {22}{7}\) × 7 × 25
= 550 m2
Now, rate of white washing = Rs. 210 per 100 m2
∴ Total cost of white washing the conical tomb = 550 × \(\frac {210}{100}\) = Rs. 1155.

Question 7.
A joker’s cap is in the form of a right circular cone of base radius 7 cm and height 24 cm. Find the area of the sheet required to make 10 such caps.
Solution:
We have given that
Radius of conical cap = 7 cm
and height of conical cap = 24 cm
By Pythagoras theorem,
AC = \(\sqrt{(\mathrm{AB})^{2}+(\mathrm{BC})^{2}}\)
⇒ AC = \(\sqrt{(24)^{2}+(7)^{2}}\)
⇒ AC = \(\sqrt{576+49}\)
⇒ AC = √625
⇒ AC = 25 cm
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q7
∴ Curved surface area of one cap = πrl
= \(\frac {22}{7}\) × 7 × 25
= 550 cm2
Sheet required to make one jocker cap = 550 cm2
Sheet required to make ten such caps = 550 × 10 = 5500 cm2.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3

Question 8.
A bus stop is barricaded from the remaining part of the road, by using 50 hollow cones made of recycled cardboard. Each one has a base diameter of 40 cm and height lm. If the outer side of each of the cones is to be painted and the cost of painting is Rs. 12 per m2, what will be the cost of painting all these cones?
(Use π = 3.14 and take √1.04 = 1.02)
Solution:
We have given that
Height of the cone = 1 m
and diameter of its base = 40 cm = 0.40 m
radius = \(\frac{0.40}{2}\) = 0.20 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Q8
By Pythagoras theorem
AC = \(\sqrt{(\mathrm{AB})^{2}+(\mathrm{BC})^{2}}\)
= \(\sqrt{(1)^{2}+(0.20)^{2}}\)
= \(\sqrt{100400}\) (∴ √1.04 = 1.02 Given)
= 1.02m
Now, curved surface area of one cone = πrl
= 3.14 × 0.20 × 1.02
= 0.640 m2 (approx)
Therefore, the curved surface area of 50 such cones = 50 × 0.640
= 32.02 m2
Rate of painting the cone = Rs. 12 per m2
Total cost for painting fifty cones is 32.02 × 12 = Rs. 384.24 (approx)

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.3 Read More »

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.2

Question 1.
The curved surface area of a right circular cylinder of height 14 cm is 88 cm2. Find the diameter of the base of the cylinder.
Solution:
We know that
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q1
Curved surface area of cylinder = 2πrh
⇒ 88 = 2 × \(\frac{22}{7}\) × 14 × r
⇒ 88 = 88 × r
⇒ r = 1 cm
Diameter of cylinder = 2r = 2 × 1 = 2 cm

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 2.
It is required to make a closed cylindrical tank of height 1 m and base diameter 140 cm from a metal sheet. How many square meters of the sheet is required for the same?
Solution:
Height of the cylinder = 1 m
and diameter of cylinder = 140 cm = 1.4 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q2
∴ radius of cylinder = \(\frac{14}{2}\) = 0.7 m
∴ Total surface are of cylinder = 2r(h + r)
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 0.7(1 + 0.7)
= 4.4 × 1.7
= 7.48 m2
Therefore, 7.48 m2 of sheets are required to make the closed circular cylinder.

Question 3.
A metal pipe is 77 cm long. The inner diameter of a cross-section is 4 cm, the outer diameter being 4.4 cm (see fig. 13.11) find its.
(i) inner curved surface area.
(ii) Outer curved surface area.
(iii) Total surface area.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q3
Solution:
(i) We have given,
Height of cylinder = 77 cm
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q3.1
and inner diameter = 4 cm
inner radius = \(\frac{4}{2}\) = 2 cm
∴ Inner curved surface area = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 2 × 77
= 968 cm2.
(ii) We have given
Height of cylinder = 77 cm
and Outer diameter = 4.4 cm
∴ Outer curved surface area of cylinder = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 2.2 × 77
= 1064.8 cm2.
(iii) Total surface ara of pipe = Inner curved surface area + Outer curved surface area + Area of the two bases.
= 2πrh + 2πRh + 2π(R2 – r2)
= 2 × π × 2 × 77 + 2 × π × 2.2 × 77 + 2π((2.2)2 – (2)2)
= 2 × π × 77(2 + 2.2) + 2 × π × (4.84 – 4)
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 88 × 4.2 + 2 × \(\frac{22}{7}\) × 0.84
= 2032.8 + 5.28
= 2038.08 cm2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 4.
The diameter of a roller is 84 cm and its length is 120 cm. It takes 500 complete revolutions to move once over to level a playground. Find the area of the playground in m2.
Solution:
Clearly, the roller is a right circular cylinder of height h = 120 cm = 1.2 m
and diameter of its base = 84 cm = 0.84 m
∴ radius of its base = \(\frac{84}{2}\) = 0.42 m.
∴ Area covered by roller in one revolution = Curved surface area of the roller = 2πrh
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q4
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 0.42 × 1.2
= 3.168 m2
So, Area covered by roller in 500 revolutions = 3.168 × 500 = 1584 m2.
Hence, Area of playground = 1584 m2.

Question 5.
A cylindrical pillar is 50 cm in diameter and 3.5 m in height. Find the cost of painting the curved surface area of the pillar at the rate of Rs. 12.50 per m2.
Solution:
We have given that,
the height of pillar = 3.5m
and the diameter of pillar = 50 cm = 0.5 m
∴ Radious of the pillar = \(\frac{0.5}{2}\) = 0.25 m
∴ Curved surface area of pillar = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 0.25 × 3.5
= 5.5 m2
Now, Rate of painting the pillar = Rs. 12.50 per m2.
∴ Total cost of painting = 5.5 × 12.50 = Rs. 68.75.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 6.
The curved surface area of a right circular cylinder is 4.4 m2. If the radius of the base of the cylinder is 0.7 m, find its height.
Solution:
We have given that
The curved surface area of cylinder = 4.4 m2
and radius of its base = 0.7 m
Height =?
We know that
Curved surface area of cylinder = 2πrh
⇒ 4.4 = 2 × \(\frac{22}{7}\) × 0.7 × h (∵ π = \(\frac {22}{7}\))
⇒ h = \(\frac{4.4 \times 7}{2 \times 22 \times 0.7}\) = 1 m
∴ Height of cylinder = 1 m.

Question 7.
The inner diameter of the circular well is 3.5 m. It is a 10 m deep find.
(i) It’s inner curved surface area.
(ii) The cost of plastering this curved surface at the rate of Rs. 40 per m2.
Solution:
(i) We have given that
The inner diameter of circular well = 3.5 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q7
Inner radius circular well = \(\frac{3.5}{2}\) m
and height of circular well = 10 m.
Now, we know that,
Curved surface area of well = 2πrh
= \(2 \times \frac{22}{7} \times \frac{3.5}{2} \times 10\)
= 110 m2
So, inner curved surface area of well = 110 m2
(ii) Rate of plastering = Rs. 40 per m2
Total cost of plastering its curved surface area = 110 × 40 = Rs. 4400

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 8.
In a hot water heating system, there is a cylindrical pipe of length 28m and diameter 5 cm. Find the total radiating surface in the system.
Solution:
We have given that
Length of the cylindrical pipe (h) = 28m
and diameter of its base = 5 cm = 0.05 m
Radius of its base = \(\frac{.05}{2}\) m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q8
∴ Curved surface area of cylindrical pipe = 2πrh
= \(2 \times \frac{22}{7} \times \frac{.05}{2} \times 28\)
= 4.4 m2

Question 9.
Find
(i) The lateral or curved surface area of a cylindrical petrol Storage tank that is 4.2 m in diameter and 1.5 m high.
(ii) How much steel was actually used if \(\frac{1}{12}\) of the steel actually used was wasted in making the closed tank.
Solution:
(i) We have given that,
Height of cylindrical tank = 4.5 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q9
Diameter of cylindrical tank = 4.2 m
Radius of cylindrical tank = 2.1 m
So, Curved surface area of tank = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 4.5 × 21
= 59.4 m2
(ii) Let the actual area of steel used be x m2.
Since \(\frac{1}{12}\) of the actual steel used was wasted = \(\frac{1}{12}\) of x = \(\frac{x}{12}\)
∴ Area of steel which has gone into the tank = x – \(\frac{x}{12}\) = \(\frac{11x}{12}\)
Total surface area of tank = 2πr(r + h)
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 2.1(2.1 + 4.5)
= 87.12 m2
The actual area of steel used be
\(\frac{11x}{12}\) = 87.12
⇒ x = \(\frac{87.12 \times 12}{11}\)
⇒ x = 95.04 m2
Hence, total steel was used in tank = 95.04 m2

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 10.
In Fig. 13.12, you see the frame of a lampshade. It is to be covered with a decorative cloth. The frame has a base diameter of 20 cm and a height of 30 cm. A margin of 2.5 cm is to be given for folding it over the top and button of the frame. Find how much cloth is required for covering the lampshade.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q10
Solution:
We have given that
Diameter of lampshade = 20 cm
Radius of lampshade = 10 cm
and height of lampshade = 30 + 2.5 + 2.45 = 35 cm
Therefore, Curved surface area of cylindrical lampshade = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 10 × 35
= 2200 cm2
Therefore, the cloth is required for covering the lampshade is 2200 cm2.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2

Question 11.
The students of a Vidyalaya were asked to participate in a competition for making and decorating penholders in the shape of a cylinder with a base, using cardboard. Each penholder was to be of radius 3 cm and height 10.5 cm. The Vidyalaya was to supply the competitors with cardboard. If there were 35 competitors, how much cardboard was required to be bought for the competition?
Solution:
Total surface area of one penholder is 2πrh + πr2
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 3 × 10.5 + \(\frac{22}{7}\) × 3 × 3
= 198 + 28.28
= 226.28 cm2
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Q11
∴ Total cardboard is used to making one penholder is 226.28 cm2
Therefore, total cardboard is used to making 35 penholders is = 226.28 × 35 = 7919.8 cm2.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.2 Read More »

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1

These NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Questions and Answers are prepared by our highly skilled subject experts.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Exercise 13.1

Question 1.
A plastic box 13 m long, 1.25 wide and 65 cm deep are to be made. It is to be open at the top. Ignoring the thickness of a plastic sheet, determine.
(i) The area of the sheet required for making the box.
(ii) The cost of the sheet for it, if a sheet measuring 1m costs Rs. 20.
Solution:
(i) We have given,
length of box = 1.5 m
width of the box = 1.25 m
height of the box = 65 cm = 0.65 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q1
∴ Surface area of box = 2(lb + bh + lh)
= 2(1.5 × 1.25 + 1.25 × 0.65 + 0.65 × 1.5)
= 2(1.875 + 0.8125 + 0.975)
= 2 × 3.6625
= 7.325 m2
But we have given box is open at the top.
Area of top of the box = 1.875 m2
∴ Surface area of required box = 7.325 – 1.875 = 5.45 m2
So, the area of sheet required for making the box is 5.45 m2
(ii) Rate of sheet = Rs. 20/cm2
∴ Total cost of sheet for box = 20 × 5.45 = Rs. 109.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1

Question 2.
The length, breadth, and height of a room are 5 m, 3 m, and 3 m respectively. Find the cost of whitewashing the walls of the room and ceiling at the rate of Rs. 7.50 per m2.
Solution:
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q2
We have given
length of room = 5 m
breadth of a room = 4 m
height of a room = 3 m
Surface area of 4 walls and ceiling of the room
= 2(l + b)h + lb
= 2(5 + 4)3 + 5 × 4
= 54 + 20
= 74 m2
Cost of whitewashing the walls and ceiling of the room at Rs. 7.50 per m2 is = 74 × 7.50 = Rs. 555.

Question 3.
The floor of the rectangular hall has a perimeter of 250 m. If the cost of painting the four walls at the rate of Rs. 10 per m2 is Rs. 15000, find the height of the hall.
Solution:
We have given that
Perimeter of floor = 250 m
2(l + b) = 250
l + b = 125 m
Now,
Area of four walls = 2 (l + b)h
= 2 × 125 × h
= 250h m2.
Rate of painting the four walls is Rs. 10 per m2 is Rs. 250h × 10
But we have given that the total cost of painting of four walls = 15000
i.e. 2500h = 15000
or, h = \(\frac{15000}{2500}\) = 6 m
∴ Height of the hall = 6 m

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1

Question 4.
The paint in a certain container is sufficient to paint an area equal to 9.375 m2. How many bricks of dimension 22.5 cm × 10 cm × 7.5 cm can be painted out of this container?
Solution:
We have given that the container contains sufficient paint for the area of 9.375 m2.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q4
Again
length of the bricks = 22.5 cm = 0.225 m
breadth of the bricks = 10 cm = 0.10 m
height of the bricks = 7.5 cm = 0.075 m
∴ surface area of one brick = 2(lb + bh + lh)
= 2(0.225 × 0.10 + 0.10 × 0.075 + 0.075 × 0.225)
= 2(0.0225 + 0.0075 + 0.016875)
= 0.09375 m2.
Area of one brick = 0.09375 m2.
Let x bricks can be painted out of this container
∴ 0.9375 × x = 9.375
or, x = \(\frac{9.375}{0.09375}\) = 100
Total number of bricks can be painted out of this container is 100.

Question 5.
A cubical box has each edge 10 cm and another cuboidal box is 12.5 cm long, 10 cm wide and 8 cm high.
(i) Which box has a greater lateral surface area and by how much?
(ii) Which box has the smaller total surface area and by how much?
Solution:
(i) Length of edge of cubical box = 10 cm
The lateral surface area of cubical box = 4a2
= 4 × (10)2
= 400 cm2
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q5
Again, length of cuboidal box = 12.5 cm
breadth of cuboidal box = 10 cm
and height of cuboidal box = 8 cm.
∴ Lateral surface area of cubodical box = 2(l + b)h
= 2(12.5 + 10)8
= 360 cm2
Lateral surface area of cubical box is greater than cubodical box by = (400 – 360) = 40 cm2
Now,
Total surface ara of cubical box = 6a2
= 6 × (10)2
= 600 cm2
and total surface area of cubodical box = 2 (lb + bh + lh)
= 2(12.5 × 10 + 10 × 8 + 8 × 12.5)
= 2(125 + 80 + 100)
= 610 cm2
Total surface area of cubodical box is greater than cubical box by = (610 – 600) = 10 cm2.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1

Question 6.
A small indoor greenhouse (herbarium) is made entirely of glass panes (including base) held together with tape. It is 30 cm long, 25 cm wide and 25 cm high.
(i) What is the area of glass?
(ii) How much tape is needed for all the 12 edges?
Solution:
(i) We have given that
length of small indoor greenhouse = 30 cm.
the breadth of small indoor greenhouse = 25 cm.
and height of small indoor greenhouse = 25 cm.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q6
Total surface area of indoor greenhouse (herbarium)
= 2(lb + bh + lh)
= 2(30 × 25 + 25 × 25 + 25 × 30)
= 2(750 + 625 + 750)
= 4250 cm2
∴ Area of glass to make herbarium is 4250 cm2.
(ii) Total length of tape is needed = 4(l + b + h)
= 4(30 + 25 + 25)
= 320 cm

Question 7.
Shanti Sweets Stall was placing an order for making cardboard boxes for packing their sweets. Two sizes of boxes were required. The bigger of dimensions 25 cm × 20 cm × 5 cm and the smaller of dimensions 15 cm × 12 cm × 5 cm. 5% of the total surface area is required extra, for all the overlaps. If the cost of cardboard is Rs. 4 for 1000 cm2, find the cost of cardboard required for supplying 250 boxes of each kind.
Solution:
Dimensions of the bigger box are 25 cm × 20 cm × 5 cm
Total surface ara of one big box = 2(lb + bh + lh)
= 2(25 × 20 + 20 × 5 + 5 × 25)
= 2(500 + 100 + 125)
= 1450 cm2.
∴ Total surface area of 250 such boxes are 250 × 1450 = 3,62,600 cm2.
Again,
Dimension of smaller box is 15 cm × 12 cm × 5 cm.
∴ Total surface area of one small box = 2(lb + bh + lh)
= 2(15 × 12 + 12 × 5 + 5 × 15)
= 2(180 + 60 + 75)
= 630 cm2.
∴ Total surface area of 250 such boxes = 250 × 630 = 1,57,500 cm2.
∴ Total surface area of both type of boxes are = 3,62,500 + 1,57,500 = 5,20,000 cm2
Now, 5% of the total surface area is required for the overlaps.
5% of 5,20,000 = \(\frac{5}{100}\) × 5,20,000 = 26,000
∴ Total area of card board required = 5,20,000 + 26000 = 5,46,000
∴ Total cost of cardboard at the rate of Rs. 4 per 1000 cm2 = \(\frac{546000}{1000} \times 4\) = Rs. 2184

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1

Question 8.
Praveen wants to make a temporary shelter for her car, by making a box-like structure with a tarpaulin that covers all four sides and the top of the car (with the front face as a flap which can be rolled up). Assuming that the stitching margins are very small, and therefore negligible, how many tarpaulins would be required to make the shelter of height 2.5m, with base dimensions 4 m × 3 m?
Solution:
We have given that,
length of temporary shelter for car = 4 m
the breadth of temporary shelter for car = 3 m
and height of temporary shelter for car = 2.5 m
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Q8
∴ Total tarpaulin be required to make the shelter = Area of 4 wall + Area of roof
= 2(l + b)h + l × b
= 2(4 + 3) × 2.5 + 4 × 3
= 2 × 7 × 2.5 + 4 × 3
= 35 + 12
= 47 m2
Therefore total tarpaulin be required to make temporary shelter for the car is 47 m2.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.1 Read More »

error: Content is protected !!